סוסים
ייעוץ סוסים
חיפוש סוסים

ציוד לרכיבה על סוסים – בחירת המתג המתאים

ציוד לרכיבה על סוסים – בחירת המתג המתאים

ציוד לרכיבה על סוסים – בחירת המתג המתאים

לכולנו ברור כי השימוש במתג, הוא המאפשר לנו לשלוט על הסוס ולהביא לתוצאות הרצויות ברכיבה.
זה נכון שניתן להגיע למצב שניתן לשלוט על הסוס בעזרת ערוצי תקשורת עדינים יותר מאשר עם מתג, אך כשמדובר בסוס ברמת אילוף נמוכה או בסיטואציה שצריך להיחלץ ממצב שבו הסוס אינו מקשיב לבקשותיי, נקווה שלסוס יהיה בפה את המתג המתאים ביותר.

חלק גדול מהרוכבים נוטים לחשוב שבעזרת מתג חריף יותר, נוכל לשלוט בסוס יותר טוב – זו כמובן טעות. לסוסים בעלי רמת אילוף נמוכה נאלץ להשתמש דווקא במתג שמייצר פחות נקודות לחץ בתוך הפה, על מנת שהסוס לא יחווה כאב עצום וילחץ עוד יותר.
בעיית האילוף הנפוצה ביותר היא, סוסים ש"מושכים" קדימה את הידיים של הרוכב. אך גם בבעיות אחרות (שאפרט בהמשך), מתג "שבור" הוא המתג הנכון.

בכדי להצליח לייצר מעגל אצל סוס מלא אנרגיה, נהיה חייבים להשתמש במתג שמיועד לייצר צידוד.
המתג שדואג יותר מכל לסיבוב של הסוס, הוא מתג "שבור".
ישנם הרבה סוגי "שבורים": החל מדקים במיוחד או מסולסלים שמייצרים המון לחץ (במיוחד לסוסים כהים). וכלה בשמנים במיוחד, שכמעט אינם מייצרים לחץ בכלל.
בכל המקרים מתג "שבור" מייצר לחץ על צידי הפה בלבד ובכך הופך לפשוט ביותר להבנה על ידי הסוס (מיעוט נקודות לחץ).

אז במה לבחור?
- אל תבחרו במתגים חריפים מאוד, אלא אם אתם רוכבים מנוסים בעלי ידיים רגישות מאוד.
- מתג שמן לא ייצר מספיק לחץ על סוס שלא מיומן היטב.
- כדאי לקחת את המתגים שפיסת הפה שלהם בעובי 7 מ"מ עד 13 מ"מ בערך.

רוכבים רבים טוענים שללא מתג חריף, אין סיכוי לשלוט ולעצור את הסוס! לרוכבים אלו אומר, שאין ברירה, אלא לשנות את שיטת העבודה. ממצב של משיכה במתג על מנת לשלוט בסוס, למצב של תנועה חופשית (בהתחלה במעגלים), עד שהסוס מאותת שבא לו להאט.
בכדי לייצר מעגלים הכרחיים לפריקת אנרגיה, חייבים להשתמש במתג שבור.

ישנם עוד מס' מקרים, שבהם נודה לאל אם בפה הסוס יש מתג שבור, ולמדנו והתרגלנו לעבודת ידיים נכונה:
א. סוס שעוצר פתאום ומתכונן לעלייה על שתיים. התגובה המיידית שלנו אמורה להיות סיבוב חד על ידי משיכה ישירה הצידה עם יד אחת בלבד. (היד השנייה עם המושכה, הולכת קדימה). מתג שבור הוא היחיד שימשוך את הסוס הצידה ולא יאפשר לו להתרומם.

ב. סוס שנכנס לקפיצות (באקינג). בכדי לשמור על חיינו, עלינו להרים לסוס את הראש בכל הכוח. מצב של ראש מורם, לא מאפשר לסוס לעשות "באק". אם תנסה להרים את הראש של הסוס על ידי משיכה, ובפה יהיה לו מתג שמעודד הורדת ראש (מנוף), אתה בבעיה.

ג. סוס שאינו מוכן להתקרב לאובייקט מפחיד. נאלץ לשכנע אותו להתקדם על ידי צידוד של הראש לצדדים, בתוספת דחיפת הסוס קדימה. לעולם לא נדחוף ונדרבן כשהסוס ישר, מחשש להתרוממות על שתיים.

ד. סוס שנבהל פתאום ו"עף" קדימה, נהיה חייבים לסובבו מיד. כמה שנמשוך ידיים אחורה ולמרות הכאב הגדול בפה, הסוס לא יאט. סוס מבוהל רואה "חושך" וירוץ איתך קדימה בכל הכוח, עד שהוא יירגע או עד שתסובב אותו על ידי משיכת מושכה אחת (שחרור של השנייה – הכרחי), ועם דחיפת רגליים קדימה. רק מתג שבור ישכנע סוס כזה להסתובב, בזכות כך שפעולתו המכאנית, גורמת רק לסיבוב ולא לשום דבר אחר.

ישנו מתג שמייצר יותר נקודות לחץ ומתאים בעיקר לסוסים מיומנים יותר. הוא מוכר כמתג המנוף. מתג זה על כל גווניו וסוגיו, דורש מהסוס בעיקר הורדת ראש ובקשה ל"כינוס", עקב פעולתו המכאנית בתוך הפה. כינוס הסוס מביא לתנועה שקטה יותר, איטית יותר, נוחה יותר ולעוד יתרונות רבים.

ישנו מתג שנקרא "שבור מנוף" – משלב בין הדרישה לצידוד ובין הדרישה לכינוס. זאת בזכות פיסת פה זהה למתג ה"שבור" ותוספת מנופים (באורכים שונים), שתורמים להורדת הראש. מתג זה מאפשר לסובב את הסוס במקרה הצורך, ובשעה שהכול בסדר, דורש מהסוס יותר כינוס. מה שמעלה את רמת הרכיבה.

לרכיבת שטח אסור לקחת את מתגי המנוף שפיסת הפה שלהם שלמה. ולא את המתגים עם המפרץ הגבוה, שלא מאפשר צידוד בכלל – הם מבקשים למטה בלבד.
"שבור מנוף" יתאים לרכיבת שטח, בזכות יכולתו לסובב את הסוס בשעת מצוקה. אם פעולת ה"שבור – מנוף" אצל סוסך, מביאה לכינוס, זה בסדר. אך אם פעולת המתג היא בכדי למנוע ממנו "לפרוץ" קדמה למשל, חזור לאחת מהשיטות שנזכרו לעיל.

לסיכום: בחירת המתג המתאים הינה חלק בלתי נפרד מתפקידנו כרוכבים. לפעמים נהיה חייבים להיוועץ באיש מקצוע.

ככלל יש לזכור: אם אני נאלץ לעבור למתג חריף יותר, בכדי לפתור בעיית התנהגות אצל הסוס, כגון: חוסר שליטה על מהירות, פריצה, עלייה על שתיים וכו', סימן שפספסתי משהו בדרך.
ניתן לעבור למתג בעל מנופים, רק לאחר שהסוס עובד יפה עם "שבור" והוא שקט ורגוע.
כשרוצים ללטש סוס ולחדד אותו, אפשר לעלות ברמת הלחץ שמייצר המתג.

מאמר מאת: איתי שביט, מנהל חוות ורד הגליל. בעל ניסיון רב שנים באילוף סוסים, פתירת בעיות אצל רוכבים רבים וסוסיהם, רכיבת שטח ומקצועות הסגנון.

הקמת אתריםallnet4u - פתרונות אינטרנט חכמים
ציוד לרכיבה על סוסים – בחירת המתג המתאים – Tachshitim

תגיות :ציוד לרכיבה על סוסים,סוסים,מתג לסוס,רכיבה על סוסים,מתג שבור,מתג שבור מנוף,מתג מנוף,ציוד רכיבה

ציוד לרכיבה על סוסים – בחירת המתג המתאים

 
  כל הזכויות שמורות רק סוסים 2012